Filozofija za otroke: Kritično mišljenje

Filozofija za otroke je skupno ime za obvezni izbirni predmet v zadnjem triletju. Izvaja se 1 uro tedensko. Razdeljen je na tri dele. Predmet se v poznejših letih navezuje na prejšnja in nadgrajuje že vpeljano, vendar je vsako leto samostojna celota, ki ne zahteva udeležbe pri pouku leto poprej. V 7. razredu je v ospredju kritično mišljenje.

Izhodišče pouka je vsako leto druga čitanka z zgodbami iz življenja otrok, na katerih se pri pouku gradi vodeni dialog; ta učence združi v skupino, ki kooperativno raziskuje v zgodbe vpletene probleme.

V 7. razredu je to čitanka Harijeva odkritja, s pomočjo katere učenci razvijajo kritično mišljenje. Filozofski problemi so prevedeni v otroški jezik in vzpodbujajo radovednost ter iskanje ustvarjalnih rešitev.

Delo največkrat poteka v obliki razprave – učenci sedijo v krogu in razpravljajo o problemih, ki so izpostavljeni v prebranih zgodbah. Občasno zgodbe ponazorijo z igro vlog ali izrazijo svoje misli na drugačen način – z risbo, pesmijo, kratkim pisnim sestavkom ipd.

Bistvo filozofije za otroke je naučiti otroke razmišljati s svojo glavo.

Splošni cilji predmeta:

• razvijanje avtonomnega, kritičnega, refleksivnega mišljenja,
  • razvijanje domišljije in kreativnosti,
  • razvijanje kulture dialoga (izražanje in zagovor lastnih stališč, mnenj, poslušanje, upoštevanje stališč drugih itd.),
  • razvijanje miselnih spretnosti (oblikovanje mnenj, analiziranje, sintetiziranje, primerjanje, klasificiranje, postavljanje vprašanj, iskanje hipotez, izpeljevanje, odkrivanje predpostavk in posledic, reševanje problemov).

Ida Borak

Veščine