Literarni klub

,

Izbirni predmet literarni klub nadgrajuje predmet slovenščina. Je enoleten, izberejo pa ga lahko učenci 7. in 8. razreda. Namenjena mu je 1 ura tedensko, tj. 35 ur letno. Zajema dve podpodročji: branje in ustvarjanje leposlovnih besedil.

Bralni klub: Učitelj in učenci skupaj izberejo besedila za branje v šoli in doma. Eden izmed poglavitnih ciljev bralnega kluba je užitek ob branju in privzgajanje trajne naklonjenosti leposlovju. Podpodročje branja se povezuje z gibanjema Bralna značka in S knjigo v svet.

Leposlovno pisanje: Dopolnilo branju je poustvarjalno in ustvarjalno pisanje učencev (pisanje pesmi, dnevnikov, dramskih prizorov, izdelava stripa ali slikanice ipd.). Učenci svoja besedila kritično presojajo, najboljša pa objavijo v šolskem mladinskem tisku ali pa ustvarijo svoje literarno glasilo.

Predmet literarni klub se posredno ciljno povezuje s Tekmovanjem v znanju materinščine za Cankarjevo priznanje.

Nekaj ciljev predmeta:

Učenci:

• spoznavajo kakovostno, raznovrstno leposlovno književnost,
  • o prebranem se pogovarjajo, predstavljajo in utemeljujejo svoja stališča,
  • vključijo se v gibanje Bralna značka,
  • ustvarjajo doživljajska in domišljijska besedila,
  • se poustvarjalno odzivajo na prebrano,
  • svoja besedila objavijo v literarnem listu, knjižici, zbirki.

Ida Borak

Veščine