Ob mednarodnem dnevu spomina na žrtve holokavsta, ki ga obeležujemo 27. januarja v spomin na osvoboditev zloglasnega koncentracijskega taborišča Auschwitz se vsako leto vključujemo v projekt »ŠOA – spominjajmo se«, ki ga organizira Center judovske kulturne dediščine Sinagoga Maribor.

Ker sta v letošnjem šolskem letu naši prednostni nalogi sprejemanje drugačnosti in vzgajanje strpnosti, smo se odločili, da v šolski knjižnici gostimo razstavo z naslovom Romi v gibanju. Razstava predstavlja romsko zgodovino v slovenskem in evropskem prostoru, njihov jezik, genocid, ki so ga nad njimi med drugo svetovno vojno izvajali nacisti ter njihov položaj v sodobni slovenski družbi.

Na otvoritvi, ki je je bila v ponedeljek, 22. 1. 2018, so učenci devetega razreda obiskovalce vodili po razstavi. Romski učenci pa so v kulturnem programu s tradicionalnim albanskim plesom in pesmijo predstavili del svoje bogate kulturne dediščine, ki jo premalo poznamo.

V naslednjih dneh si bodo razstavo ogledali vsi učenci šole, njihovi romski sošolci pa jih bodo naučili nekaj besed v albanskem jeziku.