Dnevi evropske kulturne dediščine je evropski projekt, ki v Sloveniji poteka pod okriljem Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije. Vsako leto izberejo drugo temo, ki je rdeča nit projekta. Letošnja tema je bila Voda – od mita do arhitekture, ki je povezovala naravno in kulturno dediščino.

Reka Drava, ki teče v neposredni bližini naše šole, je bila osrednja tema dejavnosti naših učencev in mentorjev, zato smo projektu, katerega namen je spoznavanje, ohranjanje in varovanje kulturne dediščine domačega kraja, dali naslov Teče mi, teče, Dravica …

Učenci so raziskovali vpliv reke Drave na nastanek Dravskega polja in dravskih teras. Spoznavali so naravne značilnosti obrežja reke, drevesne vrste poplavnega gozda in ptice, ki gnezdijo ali prezimujejo ob stari rečni strugi, ki je del Krajinskega parka Drava. Ivan Klep, predsednik Narodopisno zgodovinskega društva Starše, je učencem pripovedoval o mlinarstvu, splavarstvu in brodarstvu, s katerimi so se ljudje ukvarjali vse do izgradnje HE Zlatoličje pred skoraj petdesetimi leti. Ljudsko pripovedno izročilo rečnih vil so mladi lutkarji vpletli v svojo predstavo, najmlajši pa so prisluhnili Pravljici o Dravi. Ker je voda pogosto motiv literarnih in likovnih del, so učenci pisali pesmi o Dravi ter oblikovali skulpture iz naravnega materiala, ki so ga nabrali na obrežju reke. V ustvarjalnih delavnicah so učenci izdelovali mlinčke, ladjice iz papirja in barvali prodnike.

Na zaključni prireditvi, ki so jo s pesmijo in plesom povezovali mladi člani šolske folklorne skupine, so učenci projekt predstavili staršem in drugim obiskovalcem, izdelke, ki so nastali v delavnicah, pa so postavili na ogled v predprostoru šole.

Leonida Babič