Osnovna šola Starše je v projekt Dnevov evropske kulturne dediščine, ki letos potekajo na temo Dediščina#umetnost#razvedrilo, vključena že vrsto let, saj projekt spodbuja učence, da se seznanjajo z osnovami prepoznavanja, spoznavanja, ohranjanja in varovanja dediščine.

Učenci so doma pobrskali po zaprašenih podstrešjih, kleteh in shrambah ter našli veliko zanimivih predmetov. Nekateri med njimi so bili slabo ohranjeni, zato smo se povezali s Pokrajinskim muzejem Maribor, ki nam je omogočil, da nas je obiskala restavratorka, gospa Irena Porekar Kacafura. Predstavila nam je svoje delo ter pokazala, kako očistiti in zaščititi stare predmete pred propadanjem.

Zbrane predmete smo postavili na ogled na razstavi, katere otvoritev je bila v sredo, 2. oktobra 2019. Otvoritev razstave, ki sta se je udeležili tudi gospe Irena Porekar Kacafura in Milena Antonič, koordinatorka projekta DEKD pri Zavodu za varstvo kulturne dediščine Slovenije, so s svojim nastopom popestrili ljudski godci in članice šolske folklorne skupine.