V petek, 17. 11. 2023, smo v slovenskih šolah in vrtcih ponovno izvedli Tradicionalni slovenski zajtrk  (TSZ), že 13. po vrsti, tokrat pod sloganom »Kruh za zajtrk – super dan!« Kruh je namreč poleg masla, mleka, medu in jabolk ali drugega slovenskega sadja ena od sestavin Tradicionalnega slovenskega zajtrka.

Na spletni strani Tradicionalnega slovenskega zajtrka je zapisano:

»Namen projekta je izobraževati, obveščati in osveščati šolajočo mladino in vzporedno v določenem obsegu tudi širšo javnost o pomenu zajtrka v okviru prehranjevalnih navad, pomenu in prednostih lokalno pridelanih živil slovenskega izvora, pomenu kmetijske dejavnosti in čebelarstva za pridelavo, okolje, gospodarske dejavnosti in za širše okolje, o pravilnem ravnanju z odpadki, ki nastajajo pri vsakodnevnih dejavnostih ter racionalnem ravnanju z embalažo.

V namen ozaveščanja o pomenu zajtrka je bil izdan tudi tematski plakat z ilustracijo Bogata in uboga sestra, ustvarjeno izpod rok ilustratorke Ančke Gošnik Godec.«

Na dan Tradicionalni slovenski zajtrk je v šoli Starše potekalo več zanimivih dejavnosti. Jutro smo pričeli z nagovorom ravnatelja Franca Kekca, ki je povedal nekaj besed in recitiral pesem Ferija Lainščka, Pod presto.  Poslušali smo skladbo o kruhu in bili posebno pozorni na vsebino besedila. Sledilo je skupno petje Slakove pesmi Čebelar ob spremljavi učiteljice glasbe Natalije Kustec in  Tradicionalni slovenski zajtrk v jedilnici.  Po zajtrku so se nam pridružili lokalni dobavitelji, ki jih je sprejela organizatorka prehrane Nastja Habjanič. Predstavili so se sadjar Ivan Ber, mlekar Davorin Selinšek in čebelarstvo Lovrec. Sledil je ogled lokalnih tržnic in njihovih produktov nad katerimi smo bili zelo navdušeni. Po ogledu tržnic smo si pogledali še oddajo RIBIČ PEPE IN TRADICIONALNI SLOVENSKI ZAJTRK. Dan je bil čudovit in komaj že čakamo naslednje leto, da ponovno obeležimo Tradicionalni slovenski zajtrk.

Avtor: Nastja Habjanič, organizator prehrane